Založ si blog

Prázdniny

Ruch pomaličky utíchol, len za rohom chodby sa ešte niečo deje, ich trieda sa tu zdržiava ako posledná. Triedna učiteľka nepochopila, že je koniec. „Už dávno zvonilo,“ ozve sa hláška z predposlednej lavice. Obzrie sa, podľa hlasu tipovala správne, Miro je známy provokatér, s ničím si nerobí starosti. „Žiadny problém, dokončíme všetko potrebné,“ znie odpoveď od katedry. Ani brvou nepohla, ďalej dáva pokyny, vraj po prázdninách chce vidieť sloh, treba ho odovzdať hneď na prvej hodine slovenského jazyka.

Sedí v lavici, hlavu si podopiera rukami, popri tom si na prst navíja pramienok vlasov, potom ho pustí a celý proces opakuje. Taká nuda, už dávno mohli byť preč, len keby to zbytočne nepredlžovala, už vidí všetkých ako sedia za písacími stolmi a píšu slohovú úlohu. Batoh v kúte, celý týždeň o ňom nikto nebude vedieť, aj krátke prázdniny sú lepšie, ako žiadne.

No nie, horšiu tému už vymyslieť nemohla, kto to bude písať. Ona určite nie, ak niečo neznáša, tak je to písanie o prázdninách, nebude všetkým hovoriť ako strávila voľné chvíle a čo robila. Horšie ako spoveď, napadne jej v prvom okamihu, ak sa niekomu chce, nech sa páči, nech sa realizuje. Presne z týchto tém vznikajú tie trápne rozprávky, ktoré z času na čas číta nahlas pre celú triedu predsedníčka triedy. Bifľoška, k nej to ešte ide, ale ona na jej úroveň klesať nebude.

„Pekné prázdniny všetkým, vidíme sa o týždeň,“ ukončí svoju dlhú reč učiteľka a zberá sa na odchod. No konečne, prebehne Lucii hlavou, vystrelí z lavice, batoh prehodí cez plece a trieli von. Schody nepočíta, ale menej ako dva neberie, už sa tu zdržala viac ako dosť. Do šatne nejde, aj tak sa dnes neprezúvala, robí to len v dni, keď chodia kontroly. Rukami rozrazí bránu a pridá do kroku, spomalí, až keď sa zadýcha, ten vietor je skutočne nepríjemný, opiera sa do nej, akoby bola handrová bábika. Po kúsku cesty sa necíti veľmi komfortne, ruky jej skrehli, aj prsty na nohách ju už začali oziabať a potom, že jarné prázdniny, veď toto nemá s jarou nič spoločné.

Láska

18.06.2018

Tridsiatka, auto výrazne spomalí, práce na ceste nepustia. Dopravná značka hovorí jasnou rečou, len keby jej rozumeli všetci. Niekoľko áut výberových značiek preletí úsekom, neštítia sa viac »

Zvyšky

21.05.2018

To je zvuk, radšej ho nepočuť. Nedá sa, domáha sa pozornosti, akoby otravovanie ľudí v skorých ranných hodinách bolo jeho koníčkom. Pootvorí jedno oko, potom druhé. "Mlč už!" zaženie sa viac »

Trampoty

08.05.2018

Krásne teplučko, nie veľmi, páľava už celkom slušne poľavila. Tak akurát, presne tak jej to vyhovuje. Stojí pred širokou skriňou, dvere dokorán otvorené, keby tak vedela, čo si vybrať. viac »

Sýria nepokoje Dará vláda vlajka povstalci odchod

Nálety Asada a Ruska na oblasť Dará v Sýrii zabili 26 civilistov

20.07.2018 23:19

Skoro polovicu z obetí tvoria deti.

Masaker v rabínskej škole

Dvaja mladí Briti chystali masovú vraždu na svojej škole. Dostali dlhoročné tresty

20.07.2018 22:56

Thomas Wyllie a Alex Bolland sa inšpirovali masovou vraždou, ktorú na strednej škole v Columbine v americkom štáte Colorado spáchali v roku 1999 Dylan Klebold a Eric Harris.

trump

Trump má na krku ďalší šteklivý škandál - s modelkou z Playboya

20.07.2018 21:23

Karen McDougalová tvrdí, že s terajším americkým prezidentom prežila v roku 2016 románik v čase, keď jeho žena Melania porodila ich syna Barrona.

bezdomovec jaroslav

Bezdomovectvo budú Maďari trestať, Orbán uvalil za napomahánie migrantom vysokú daň

20.07.2018 21:04, aktualizované: 21:30

Podľa opozície politika Fideszu je o šírení strachu a nenávisti. Trestanie bezdomovcov označil Bence Tordai za nekresťanské.

darinamatichova

Slovo je základná stavebná jednotka jazyka a základným prostriedkom jazykovej komunikácie. Hrať sa so slovami ma baví, je to moja vášeň i relax. Na stránke "Čítame spolu" na Facebooku nájdete aj blogy publikované na Denníku N. Kontakt: blogerdm@gmail.com

Štatistiky blogu

Počet článkov: 22
Celková čítanosť: 14022x
Priemerná čítanosť článkov: 637x

Autor blogu

Kategórie