Založ si blog

Prázdniny

Ruch pomaličky utíchol, len za rohom chodby sa ešte niečo deje, ich trieda sa tu zdržiava ako posledná. Triedna učiteľka nepochopila, že je koniec. „Už dávno zvonilo,“ ozve sa hláška z predposlednej lavice. Obzrie sa, podľa hlasu tipovala správne, Miro je známy provokatér, s ničím si nerobí starosti. „Žiadny problém, dokončíme všetko potrebné,“ znie odpoveď od katedry. Ani brvou nepohla, ďalej dáva pokyny, vraj po prázdninách chce vidieť sloh, treba ho odovzdať hneď na prvej hodine slovenského jazyka.

Sedí v lavici, hlavu si podopiera rukami, popri tom si na prst navíja pramienok vlasov, potom ho pustí a celý proces opakuje. Taká nuda, už dávno mohli byť preč, len keby to zbytočne nepredlžovala, už vidí všetkých ako sedia za písacími stolmi a píšu slohovú úlohu. Batoh v kúte, celý týždeň o ňom nikto nebude vedieť, aj krátke prázdniny sú lepšie, ako žiadne.

No nie, horšiu tému už vymyslieť nemohla, kto to bude písať. Ona určite nie, ak niečo neznáša, tak je to písanie o prázdninách, nebude všetkým hovoriť ako strávila voľné chvíle a čo robila. Horšie ako spoveď, napadne jej v prvom okamihu, ak sa niekomu chce, nech sa páči, nech sa realizuje. Presne z týchto tém vznikajú tie trápne rozprávky, ktoré z času na čas číta nahlas pre celú triedu predsedníčka triedy. Bifľoška, k nej to ešte ide, ale ona na jej úroveň klesať nebude.

„Pekné prázdniny všetkým, vidíme sa o týždeň,“ ukončí svoju dlhú reč učiteľka a zberá sa na odchod. No konečne, prebehne Lucii hlavou, vystrelí z lavice, batoh prehodí cez plece a trieli von. Schody nepočíta, ale menej ako dva neberie, už sa tu zdržala viac ako dosť. Do šatne nejde, aj tak sa dnes neprezúvala, robí to len v dni, keď chodia kontroly. Rukami rozrazí bránu a pridá do kroku, spomalí, až keď sa zadýcha, ten vietor je skutočne nepríjemný, opiera sa do nej, akoby bola handrová bábika. Po kúsku cesty sa necíti veľmi komfortne, ruky jej skrehli, aj prsty na nohách ju už začali oziabať a potom, že jarné prázdniny, veď toto nemá s jarou nič spoločné.

Láska

18.06.2018

Tridsiatka, auto výrazne spomalí, práce na ceste nepustia. Dopravná značka hovorí jasnou rečou, len keby jej rozumeli všetci. Niekoľko áut výberových značiek preletí úsekom, neštítia sa viac »

Zvyšky

21.05.2018

To je zvuk, radšej ho nepočuť. Nedá sa, domáha sa pozornosti, akoby otravovanie ľudí v skorých ranných hodinách bolo jeho koníčkom. Pootvorí jedno oko, potom druhé. "Mlč už!" zaženie sa viac »

Trampoty

08.05.2018

Krásne teplučko, nie veľmi, páľava už celkom slušne poľavila. Tak akurát, presne tak jej to vyhovuje. Stojí pred širokou skriňou, dvere dokorán otvorené, keby tak vedela, čo si vybrať. viac »

trump

Za Trumpa odobrali migrantom o tisíce detí viac, než sa uvádzalo

17.01.2019 23:14

Presný počet odobratých detí nie je známy.

labute, jazero, kŕmenie

Štvrtok bol zatiaľ najteplejší januárový deň, má však prísť ochladenie

17.01.2019 21:26

Podľa predpovedí meteorológov bol však na dohľadné obdobie posledným teplým dňom.

miroslav lajčák, ukrajina

Lajčák: OBSE má páky na riešenie konfliktu na Ukrajine

17.01.2019 21:07

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák začal pracovnú cestu na Ukrajine návštevou centrály pozorovateľskej misie v Kyjeve.

princ Philip

Princ Philip vyviazol z autonehody nezranený

17.01.2019 20:11

K nehode došlo neďaleko sídla Sandringham.

darinamatichova

Slovo je základná stavebná jednotka jazyka a základným prostriedkom jazykovej komunikácie. Hrať sa so slovami ma baví, je to moja vášeň i relax. Na stránke "Čítame spolu" na Facebooku nájdete aj blogy publikované na Denníku N. Kontakt: blogerdm@gmail.com

Štatistiky blogu

Počet článkov: 22
Celková čítanosť: 16488x
Priemerná čítanosť článkov: 749x

Autor blogu

Kategórie