Založ si blog

Prázdniny

Ruch pomaličky utíchol, len za rohom chodby sa ešte niečo deje, ich trieda sa tu zdržiava ako posledná. Triedna učiteľka nepochopila, že je koniec. „Už dávno zvonilo,“ ozve sa hláška z predposlednej lavice. Obzrie sa, podľa hlasu tipovala správne, Miro je známy provokatér, s ničím si nerobí starosti. „Žiadny problém, dokončíme všetko potrebné,“ znie odpoveď od katedry. Ani brvou nepohla, ďalej dáva pokyny, vraj po prázdninách chce vidieť sloh, treba ho odovzdať hneď na prvej hodine slovenského jazyka.

Sedí v lavici, hlavu si podopiera rukami, popri tom si na prst navíja pramienok vlasov, potom ho pustí a celý proces opakuje. Taká nuda, už dávno mohli byť preč, len keby to zbytočne nepredlžovala, už vidí všetkých ako sedia za písacími stolmi a píšu slohovú úlohu. Batoh v kúte, celý týždeň o ňom nikto nebude vedieť, aj krátke prázdniny sú lepšie, ako žiadne.

No nie, horšiu tému už vymyslieť nemohla, kto to bude písať. Ona určite nie, ak niečo neznáša, tak je to písanie o prázdninách, nebude všetkým hovoriť ako strávila voľné chvíle a čo robila. Horšie ako spoveď, napadne jej v prvom okamihu, ak sa niekomu chce, nech sa páči, nech sa realizuje. Presne z týchto tém vznikajú tie trápne rozprávky, ktoré z času na čas číta nahlas pre celú triedu predsedníčka triedy. Bifľoška, k nej to ešte ide, ale ona na jej úroveň klesať nebude.

„Pekné prázdniny všetkým, vidíme sa o týždeň,“ ukončí svoju dlhú reč učiteľka a zberá sa na odchod. No konečne, prebehne Lucii hlavou, vystrelí z lavice, batoh prehodí cez plece a trieli von. Schody nepočíta, ale menej ako dva neberie, už sa tu zdržala viac ako dosť. Do šatne nejde, aj tak sa dnes neprezúvala, robí to len v dni, keď chodia kontroly. Rukami rozrazí bránu a pridá do kroku, spomalí, až keď sa zadýcha, ten vietor je skutočne nepríjemný, opiera sa do nej, akoby bola handrová bábika. Po kúsku cesty sa necíti veľmi komfortne, ruky jej skrehli, aj prsty na nohách ju už začali oziabať a potom, že jarné prázdniny, veď toto nemá s jarou nič spoločné.

Láska

18.06.2018

Tridsiatka, auto výrazne spomalí, práce na ceste nepustia. Dopravná značka hovorí jasnou rečou, len keby jej rozumeli všetci. Niekoľko áut výberových značiek preletí úsekom, neštítia sa viac »

Zvyšky

21.05.2018

To je zvuk, radšej ho nepočuť. Nedá sa, domáha sa pozornosti, akoby otravovanie ľudí v skorých ranných hodinách bolo jeho koníčkom. Pootvorí jedno oko, potom druhé. "Mlč už!" zaženie sa viac »

Trampoty

08.05.2018

Krásne teplučko, nie veľmi, páľava už celkom slušne poľavila. Tak akurát, presne tak jej to vyhovuje. Stojí pred širokou skriňou, dvere dokorán otvorené, keby tak vedela, čo si vybrať. viac »

polícia, radar, meranie rýchlosti, alkohol, tester

Počet dopravných nehôd zapríčinených alkoholom narastá

20.09.2018 12:22

Mladí vodiči vo veku od 18 do 29 rokov spôsobili za posledné štyri roky 38 percent všetkých dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu.

SR NRSR schôdza 30. rokovanie

Beblavý Kažimírovi: Zastavte colné podvody a vyšetrite ich

20.09.2018 12:10

Nezaradený poslanec je presvedčený, že colné podvody na Slovensku sa opäť rozbehli od leta minulého roka.

fondy, podielový, podielové, burza, akcie, investovanie, graf, kalkulačka

Najnovšia prognóza pre Slovensko ráta s vysokým rastom ekonomiky

20.09.2018 12:05

Slovenská ekonomika v tomto roku vzrastie o 4,1 %. V roku 2019 potom jej rast ďalej zrýchli na 4,5 % vďaka exportu automobiiek, hovorí prognóza ministerstva financií.

Zuzana 2

Tendre v armáde: Prednosť budú mať domáci zbrojári

20.09.2018 12:00

Miliardy eur, ktoré pôjdu do českej a slovenskej armády, by mali zostať doma.

darinamatichova

Slovo je základná stavebná jednotka jazyka a základným prostriedkom jazykovej komunikácie. Hrať sa so slovami ma baví, je to moja vášeň i relax. Na stránke "Čítame spolu" na Facebooku nájdete aj blogy publikované na Denníku N. Kontakt: blogerdm@gmail.com

Štatistiky blogu

Počet článkov: 22
Celková čítanosť: 14897x
Priemerná čítanosť článkov: 677x

Autor blogu

Kategórie