Založ si blog

Prázdniny

Ruch pomaličky utíchol, len za rohom chodby sa ešte niečo deje, ich trieda sa tu zdržiava ako posledná. Triedna učiteľka nepochopila, že je koniec. „Už dávno zvonilo,“ ozve sa hláška z predposlednej lavice. Obzrie sa, podľa hlasu tipovala správne, Miro je známy provokatér, s ničím si nerobí starosti. „Žiadny problém, dokončíme všetko potrebné,“ znie odpoveď od katedry. Ani brvou nepohla, ďalej dáva pokyny, vraj po prázdninách chce vidieť sloh, treba ho odovzdať hneď na prvej hodine slovenského jazyka.

Sedí v lavici, hlavu si podopiera rukami, popri tom si na prst navíja pramienok vlasov, potom ho pustí a celý proces opakuje. Taká nuda, už dávno mohli byť preč, len keby to zbytočne nepredlžovala, už vidí všetkých ako sedia za písacími stolmi a píšu slohovú úlohu. Batoh v kúte, celý týždeň o ňom nikto nebude vedieť, aj krátke prázdniny sú lepšie, ako žiadne.

No nie, horšiu tému už vymyslieť nemohla, kto to bude písať. Ona určite nie, ak niečo neznáša, tak je to písanie o prázdninách, nebude všetkým hovoriť ako strávila voľné chvíle a čo robila. Horšie ako spoveď, napadne jej v prvom okamihu, ak sa niekomu chce, nech sa páči, nech sa realizuje. Presne z týchto tém vznikajú tie trápne rozprávky, ktoré z času na čas číta nahlas pre celú triedu predsedníčka triedy. Bifľoška, k nej to ešte ide, ale ona na jej úroveň klesať nebude.

„Pekné prázdniny všetkým, vidíme sa o týždeň,“ ukončí svoju dlhú reč učiteľka a zberá sa na odchod. No konečne, prebehne Lucii hlavou, vystrelí z lavice, batoh prehodí cez plece a trieli von. Schody nepočíta, ale menej ako dva neberie, už sa tu zdržala viac ako dosť. Do šatne nejde, aj tak sa dnes neprezúvala, robí to len v dni, keď chodia kontroly. Rukami rozrazí bránu a pridá do kroku, spomalí, až keď sa zadýcha, ten vietor je skutočne nepríjemný, opiera sa do nej, akoby bola handrová bábika. Po kúsku cesty sa necíti veľmi komfortne, ruky jej skrehli, aj prsty na nohách ju už začali oziabať a potom, že jarné prázdniny, veď toto nemá s jarou nič spoločné.

Pudy

14.04.2018

Slnko, jeho lúče akoby sa pretekali, na jar to veľmi nevyzerá, práve naopak, príjemný letný deň. Budík, keby nezvonil, asi by mal k nemu lepší vzťah, dnes ho vytiahol z postele poriadne zavčasu. viac »

Nezabíja

06.04.2018

Robota, hučí jej v ušiach, akoby ani nebolo ráno. Oči zalepené, časť od nedostatku spánku, zvyšok prináleží alergii, nie a nie dať si pohov. Múdre články z časopisov i internetu, všetko viac »

Pomoc

28.03.2018

V kuchyni na sporáku to zvesela bubloce, spod poodchýlenej pokrievky vychádza para, mňam, to bude gulášu. Toto jedlo má rada, jeho variabilita sa jej v kuchyni hodí, vždy je trocha iný, prispôsobuje viac »

utečenci, migranti, Grécko, Afganistan

Európska komisia a OECD uverejnili príručku o migrantoch

21.04.2018 22:54

Príručka identifikuje hlavné výzvy súvisiace s integráciou migrantov a stanovuje konkrétne politické odporúčania na ich riešenie.

Barbara Bushová

S Barbarou Bushovou sa prišli rozlúčiť štyria bývalí prezidenti

21.04.2018 22:52

Približne 1500 hostí vrátane štyroch bývalých prezidentov sa prišlo v sobotu naposledy rozlúčiť s bývalou prvou dámou USA Barbarou Bushovou, ktorá zomrela v utorok vo veku 92 rokov.

urad prace, Vazovova

Zamestnávateľom sa nechce zverejňovať platy

21.04.2018 20:43

Už pred pracovným pohovorom bude uchádzač vedieť, minimálne koľko môže zarobiť.

Izrael, vlajka,

Únia vyzvala Izrael, aby nepoužíval smrtiacu silu proti Palestínčanom

21.04.2018 20:36

Reagovala tak na piatkovú smrť štyroch mladých Palestínčanov.

darinamatichova

Slovo je základná stavebná jednotka jazyka a základným prostriedkom jazykovej komunikácie. Hrať sa so slovami ma baví, je to moja vášeň i relax. Na stránke "Čítame spolu" na Facebooku nájdete aj blogy publikované na Denníku N. Kontakt: blogerdm@gmail.com

Štatistiky blogu

Počet článkov: 20
Celková čítanosť: 11440x
Priemerná čítanosť článkov: 572x

Autor blogu

Kategórie