Založ si blog

Zvyšky

To je zvuk, radšej ho nepočuť. Nedá sa, domáha sa pozornosti, akoby otravovanie ľudí v skorých ranných hodinách bolo jeho koníčkom. Pootvorí jedno oko, potom druhé. „Mlč už!“ zaženie sa po budíku. Ticho, to je krása, ešte chvíľku, a už je pod perinou, nech ju nikto neruší.

Preľakne sa, oči otvorené, kontrola situácie, z postele trčia nohy, Laco ešte spí. Fíha, čas pokročil, ranná naháňačka je neodvratná. „Vstávaj, miláčik, treba skočiť do obchodu,“ líška sa do priazne manželovi. Neochota, protestuje ako môže. Pohladí ho, poláska, aj dobré slovo pridá, keď to nefunguje, začne argumentovať, vraj pre malú do školy, aby mala čerstvé pečivo.

V kuchyni je rušno, čerstvo pomletá káva je silným lákadlom, voňavý mok pre nich dvoch, pre malú ovocný čaj. Nie hocijaký, domáci od starkej, ten má najradšej. „Koľko ich chceš?“ ozve sa z kúpeľne. Spočiatku nechápe, ráno má dlhšie vedenie, potom jej zapne. „Vezmi desať, dáme si aj na raňajky, včerajší chlieb ma nenadchýna.“ Zvuk vody sa mieša s Lacovým brblaním, dnes veľmi príjemný spoločník nie je. Ani ona nie, oči má opuchnuté, pod nimi kruhy, ani do zrkadla nechce pozrieť.

Zvuk vchodových dverí oznamuje manželov odchod z domu, do prípravy raňajok sa púšťať nebude, počká na neho. Kôpka vypranej bielizne sa zdvojnásobila, aj trocha času sa dá využiť. Žehlička má správnu teplotu, možno stihne niekoľko kúskov. Pri šiestom sa objaví Laco, preruší prácu, víta ho. Namosúrená tvár, taška nikde. „Kde máš pečivo?“ pýta sa opatrne. „Ani mi nehovor, také niečo jesť nebudem.“ Nechápe, hľadí mu do tváre, očakáva vysvetlenie. Vyzúva si tenisky, nie je mu do reči. „Stalo sa niečo?“ snaží sa z neho niečo vypáčiť. „Samozrejme, chlapík v špinavom páchnucom oblečení s ešte horšími rukami si vyberal rožky, keby si videla ako sa tam hrabal. A tie ruky, určite bol s nimi predtým v kontajneri. No poviem ti v momente ma prešla chuť, radšej budem staré zvyšky prežúvať.“ Počúva, povedala by niečo, vlastne, ani nie je čo, stratí sa v kuchyni, treba sa dať do prípravy raňajok, čas zobudiť malú sa priblížil.

Láska

18.06.2018

Tridsiatka, auto výrazne spomalí, práce na ceste nepustia. Dopravná značka hovorí jasnou rečou, len keby jej rozumeli všetci. Niekoľko áut výberových značiek preletí úsekom, neštítia sa viac »

Trampoty

08.05.2018

Krásne teplučko, nie veľmi, páľava už celkom slušne poľavila. Tak akurát, presne tak jej to vyhovuje. Stojí pred širokou skriňou, dvere dokorán otvorené, keby tak vedela, čo si vybrať. viac »

Pudy

14.04.2018

Slnko, jeho lúče akoby sa pretekali, na jar to veľmi nevyzerá, práve naopak, príjemný letný deň. Budík, keby nezvonil, asi by mal k nemu lepší vzťah, dnes ho vytiahol z postele poriadne zavčasu. viac »

trump

Za Trumpa odobrali migrantom o tisíce detí viac, než sa uvádzalo

17.01.2019 23:14

Presný počet odobratých detí nie je známy.

labute, jazero, kŕmenie

Štvrtok bol zatiaľ najteplejší januárový deň, má však prísť ochladenie

17.01.2019 21:26

Podľa predpovedí meteorológov bol však na dohľadné obdobie posledným teplým dňom.

miroslav lajčák, ukrajina

Lajčák: OBSE má páky na riešenie konfliktu na Ukrajine

17.01.2019 21:07

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák začal pracovnú cestu na Ukrajine návštevou centrály pozorovateľskej misie v Kyjeve.

princ Philip

Princ Philip vyviazol z autonehody nezranený

17.01.2019 20:11

K nehode došlo neďaleko sídla Sandringham.

darinamatichova

Slovo je základná stavebná jednotka jazyka a základným prostriedkom jazykovej komunikácie. Hrať sa so slovami ma baví, je to moja vášeň i relax. Na stránke "Čítame spolu" na Facebooku nájdete aj blogy publikované na Denníku N. Kontakt: blogerdm@gmail.com

Štatistiky blogu

Počet článkov: 22
Celková čítanosť: 16501x
Priemerná čítanosť článkov: 750x

Autor blogu

Kategórie